Rys historyczny
Badania nad analizą składu ciała mają swoje początki już w Starożytności. Hipokrates zaproponował idee, że ludzki organizm jako całość składa się z czterech „składników” krew, flegma, żółć i czarna żółć. Podobną hipotezę mieli starożytni chińscy uczeni, dzieląc ludzkie ciało na pięć elementów: metal, drzewo, woda, ogień i ziemia. Głosili, że zaburzenie równowagi składu ciała powoduje dyskomfort. W starożytności nie prowadzono jednak eksperymentów. Pierwsza badania na zwłokach wykonano w 1863 roku, jednak rozwój badań z tego zakresu nastąpił dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku [1].
Podział i rodzaje metod analizy składu ciała
Metody analizy składu ciała dzielimy na metody bezpośrednie i pośrednie. Metody bezpośrednie (anatomiczne i chemiczne), których wynikiem jest pięć składowych: skóra, tłuszcz, narządy wewnętrzne, tkanka nerwowa, mięśnie i kościec, są metodami bardzo precyzyjnymi jednak posiadają jedno znaczące ograniczenie diagnostyczne – nie wykonuje się ich na żywym organizmie. Dlatego w kontekście monitorowania zmian w komponentach tkankowych składu masy ciała stosowane są metody pośrednie. Do tej grupy zaliczane są metody takie jak: antropometryczna, hydrometryczna, elektrolityczna, radiometryczna, wskaźnik wydzielania kreatyniny, absorpcjometria fotonów, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny [2-5]. Za najbardziej precyzyjne metody stosowane poza warunkami klinicznymi uznawana jest dwuenergetyczna absorpcjometria rentgenowska (DXA), tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. DXA jest sprawdzoną techniką do oceny gęstości mineralnej kości i umożliwia również pomiar zawartości tkanki tłuszczowej. Jest to metoda dość szybka, powtarzalna i nieinwazyjna (minimalne dawki promieniowania), uznana za „złoty standard” analizy składu masy ciała [6-7]. Nadal jednak jest to metoda w Polsce dostępna tylko w dużych miastach, ponadto uniemożliwia monitorowanie zmian w komponentach masy ciała podczas wizyty pacjenta w gabinecie. Dlatego z racji na charakter pracy dietetyków powszechnie spotykanymi metodami analizy składu ciała są metody antropometryczne oraz analiza impedancji bioelektrycznej – BIA.
Analiza impedancji bioelektrycznej
Analiza BIA oparta jest na pomiarze impedancji. Składa się na nią reaktancja i rezystancja tkanek miękkich, przez które przepuszczany jest prąd o niskim natężeniu, ale wysokiej częstotliwości [8]. W oparciu o wiedzę z zakresu właściwości elektrycznych ciała ludzkiego, pomiary antropometryczne (wysokość ciała) oraz dane statystyczne dla danej populacji, rasy, wieku, płci wartość impedancji ulega przekształceniu przez algorytm. W wyniku czego otrzymywany jest wynik pomiaru zawartości wody w organizmie, który jest wyjściową dla pozostałych elementów analizy [7,9]. Warto podkreślić, że wszystkie analizatory BIA bazują na algorytmach, mogą się natomiast różnić ich formułą.
Autor: mgr Magdalena Superson ,dietetyk, www.cateringdietetyczny.pl
Bibliografia: