Dobrze napisana dieta to klucz do rozwiązania problemu, z którym zgłasza się pacjent. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ją stosować. Bilansowanie diety pod kątem zapotrzebowania na makro i mikroskładniki pokarmowe jest istotą dobrze ułożonej diety i o tym będzie innym razem.
Oto wskazówki, na co zwrócić uwagę, by przygotowana dieta była dostosowana indywidualnie dla konkretnej osoby.
1. Poznaj preferencje kulinarne pacjenta.
Każdy: mały, duży, zdrowy, chory – lubi jeść smaczne posiłki. Osoby stosujące jadłospis gazety, skopiowaną dietę koleżanki z pracy mogą nie być usatysfakcjonowani smakiem dań, które przyjdzie im jeść. Dlatego tak ważne jest poznanie rodzaju kuchni, którą preferuje pacjent. Tradycyjne posiłki kuchni polskiej można zamienić na dania w wersji zdrowszej, mniej kalorycznej.
2. Zapoznaj się z planem dnia osoby,dla której masz przygotować jadłospis.
Nie ma nic bardziej frustrującego, niż przygotowanie czasochłonnego śniadania, gdy trzeba wstać o 4.30… 😉 Brakuje wtedy zazwyczaj czasu i chęci, by smażyć placuszki czy piec grzanki w piekarniku. Osoby, które większość posiłków jedzą poza domem,
muszą mieć je tak skomponowane, aby można było je zapakować i zjeść z apetytem w każdym możliwym miejscu bez konieczności podgrzewania.
3. Zwróć uwagę na produkty alergizujące.
Białko mleka krowiego znajduje się nie tylko w nabiale, lecz może być ukryte w gotowych wyrobach, m. in. lekach, wędlinach, pieczywie czy płatkach zbożowych. Jaja mogą się znaleźć w makaronach (często można znaleźć ich bezjajeczne odpowiedniki), pieczywie, gotowych wyrobach (naleśniki, placki). Gluten oprócz produktów naturalnie go zawierających- produkty zbożowe: pieczywo, kasza jęczmienna, makarony pszenne, i in., znajdziemy również w wędlinach, serach żółtych, gotowych mieszkankach przypraw, jogurtach i wielu innych.
4. Pamiętaj, by poznać jakim sprzętem kuchennym dysponuje pacjent.
Nici z pysznej pieczeni z kaczki, gdy piekarnika brak. Zjedzenie zimnej zupy w pracy, bez możliwości jej odgrzania jest możliwe- tylko czy smaczne i konieczne? Program do układania diet Dietico ma możliwość oznaczenia sprzętu kuchennego, który potrzebny jest do przygotowania posiłku, co ułatwia szukanie dań pośród bazy programu.
5. Zwróć uwagę na sezonowość warzyw i owoców.
Świeże owoce i warzywa mają więcej witamin niż ich mrożone odpowiedniki. Są również łatwiej dostępne dla pacjenta, który często jest zbyt zabiegany/schorowany by odwiedzać kilka sklepów i poszukać produktu brakującego do przygotowania posiłku. Program do układania diet Dietico daje Ci możliwość sortowania przepisów z uwzględnieniem sezonowości warzyw i owoców, co usprawnia szukanie dań w bazie programu.
6. Dbaj o urozmaicenie jadłospisu.
Kolor, konsystencja, smak, zapach potraw – mają wpływ na nasz apetyt i odczuwanie przyjemności płynącej ze spożywania posiłku. Na śniadanie jednego dnia mogą być płatki, innego omlet, kanapki, pasta warzywna, a jeszcze innego koktajl. Zwróć uwagę, by posiłki były różne kolorystycznie – jeśli jednego dnia na obiad jest makaron z czerwonym sosem, kolejnego niech będzie mięso z zieloną surówką. Zadbaj, by to samo danie nie powtarzało się przez kilka tygodni z rzędu- chyba, że tak posmakuje pacjentowi, że sam Cię o nie poprosi.
Podane elementy z pewnością pomogą ułożyć dobry plan żywieniowy. Macie inne rady? Na co dietetyk powinien zwrócić jeszcze uwagę podczas pisania diety (oczywiście pomijamy tu tak oczywiste rzeczy wiek, płeć, wzrost i zapotrzebowanie energetyczne.)