Jakie funkcjonalności programów dietetycznych są najistotniejsze w codziennej pracy specjalisty nad układaniem jadłospisów? Które z nich maksymalnie skrócą czas poświęcony na układanie diety? Zapewne to zależy od specyfiki pracy danego dietetyka, a także oczekiwań samego pacjenta. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia w pracy dietetyka wg nas idealny program dietetyczny powinien zawierać:
Baza z dużą ilością przepisów (z możliwością ich edytowania)
W programach dietetycznych baza z dużą ilością przepisów jest niewątpliwie istotnym czynnikiem, który przyspieszy dietetykowi ułożenie jadłospisu. Dietetyk mając do dyspozycji propozycje dań, jakie może umieścić w jadłospisie nie traci czasu na zastanawianie się i wyszukiwanie w książkach kucharskich czy Internecie ciekawych, smacznych dań jakie może przepisać swojemu pacjentowi (aby mu smakowało, umiał to zrobić, miał do tego potrzebne narzędzia, tolerował wszystkie produkty jakie będą potrzebne).
Dodatkowo odchodzi tutaj również praca związana z wprowadzeniem do programu znalezionego przepisu i jego ewentualna modyfikacja, tudzież przeliczenie na jedną porcję dla pacjenta.
Oczywiście koniecznością jest tutaj możliwość edytowania dań, jakie proponuje nam program. Jest to fajna opcja w sytuacji, gdy na przykład, danie odpowiada potrzebom naszego pacjenta ale chcemy zredukować ilość konkretnego produktu lub dodać/usunąć składnik. Taka modyfikacja gotowego już przepisu jest o wiele szybsza niż pisanie go całkowicie od nowa.
Przepisy dań podane w przeliczeniu na jedną porcję dla pacjenta
Ta opcja jest bardzo pomocna przy doborze do diety konkretnych posiłków. Mając w bazie programu dania, które mają podane ilości składników przeliczone na jedną przykładową porcję nie musisz tracić czasu na przeliczanie jakie ilości z całej sałatki mają przypaść na jeden posiłek dla pacjenta.
Możliwość ukrycia w bazie przepisów dań, które zawierają produkty, na które pacjent ma alergie, nietolerancje bądź po prostu ich nie lubi.
Mając taką opcje w programie nie musisz pamiętać i stale powracać do listy produktów, jakie w diecie nie powinny się znaleźć. Zaznaczasz je w programie i dania z tymi składnikami masz po prostu ukryte. Z taką funkcjonalnością masz pewność, że żaden z nietolerowanych składników nie znajdzie się w przekazywanej pacjentowi przez Ciebie diecie. Nie stracisz zaufania swojego pacjenta, a on będzie miał poczucie, że wszystko co ustaliliście na wizycie zostało uwzględnione.
Szybka, łatwa, intuicyjna wyszukiwarka przepisów
Też dosyć istotna kwestia, która powinna być uwzględniona w dobrym programie dietetycznym. Co z tego, że program zawiera bazę ponad 1000 przepisów, gdy ciężko Ci w tej bazie znaleźć propozycję na danie dla twojego pacjenta. Musisz przelatywać przez poszczególne strony z tytułami dań, które często za wiele nie mówią. To też pochłania czas. Dlatego fajne, intuicyjne rozwiązanie, które pozwoli na szybkie znalezienie potrawy jest koniecznością dla programu, który ma przyspieszyć Twoją pracę.
Oznaczanie dań, które zostały już przypisane konkretnemu pacjentowi w poprzednim jadłospisie
Jest to dobra funkcja ponieważ ostrzega Cie w momencie wprowadzania do jadłospisu dania, które już wcześniej zapisałeś dla tego samego pacjenta. Pacjent widzi, że otrzymywane od Ciebie jadłospisy są urozmaicone, a potrawy nie powielają się.
A wam jakie funkcje w programach dietetycznych najbardziej ułatwiają i przyspieszają pracę?
Oczywiście pomijamy tu takie rzeczy jak podsumowanie wartości odżywczych, wyliczone pokrycie norm na witaminy, makro- i mikroskładniki czy drukowanie przygotowanej diety, bo chyba takie możliwości posiada nawet najprostszy program do tworzenia diet.